• Misionāru Ziemassvētki: 4. stunda Latvija (Svētku idejas)


  • Autors: Daina Vekmane
   Galvenā doma: 4 Ziemassvētku mēneša stundas par to, kā Ziemassvētkus svin citur pasaulē. Stundas ar "misijas piesitienu", ja vēlies, lai bērni šajos Ziemassvētkos uzzina un lūdz par bērniem citās pasaules valstīs.

   Vispārējās dekorācijas Ziemassvētku mēnesim:
   • globusi
   • Pasaules karte ar uzrakstu "Prieks pasaulei, tas Kungs ir klāt"
   • dāvaniņas, kuras iesaiņotas kartē (karte ir iesaiņojamais papīrs) zem eglītes.
   4. stunda- Latvija
   Dziesmas slavēšanas laikam:
   Jauku Ziemassvētku dziesmu CD vai paši dzied to, ko ir iemācījušies.

   Apmeklējiet  fermu, briežu dārzu: 
   Bērniem būs interesanti iepazīties ar zvēriņiem, kuri pārziemo pie mums. Atgādini, ka Izraēlā, Jēzus dzimšanas laikā, aitiņas ganījās ārā pat naktī. 

   Latvijas našķi:
   Pēc ekskursijas var būt silts šokolādes dzēriens un piparkūkas.

   Bībeles stāsts:
   Tradicionālais Ziemassvētku stāsts DVD formā.

   Reālais fakts par Ziemassvētku eglīti & Latviju: 
   Latvija visticamāk ir pirmā vieta, kur tika uzstādīta pirmā Ziemassvētku eglīte. Pirmā reize, kad senajos dokumentos ir pieminēts, ka tikusi uzstādīta Ziemassvētku eglīte kaut kur, ir Latvijā, Rīgā – mūsu galvaspilsētā. Un tā uzstādīta pilsētas laukumā 1510. gadā. Daudzi cilvēki domā, ka pirmā Ziemassvētku eglīte parādījusies Vācijā, bet pirmā dokumentētā vieta ir Latvija un arī Igaunija! Nav īsti noskaidrots, kur Ziemassvētku eglīte uzlikta pirmo reizi: Tallinā vai Rīgā.

   Lūk, kur stāvēja pirmā eglīte: (attēls: http://www.firstchristmastree.com/ )
   EGLĪTES VĒSTURE 
   Neatkarīgi no tā, kur būtu rotāta pirmā eglīte, galvenais ir: kāpēc mēs to darām?
   Eglīte ir simbols mūžīgajai dzīvei kopā ar Kristu. Liela daļa pirmo eglīšu it kā esot karinātas otrrādi, pieķēdētas ar ķēdēm un karājamies pie lustrām. Citi Ziemassvētkos esot likuši mājās ķiršu koku zarus, vilkābeles zarus, cerībā, ka uz Ziemassvētkiem tie izplauks un uzziedēs. Ja nevarēja atļauties nopirkt eglīti, uztaisīja eglītes formu no kokiem un izrotāja ar papīra, ābolu rotājumiem un svecēm. Vecajos kalendāros (un arī mūsējā) 24. un 25.decembris bija Ievas un Ādama vārda diena. Senajā Vācijā viduslaikos veica īpašus teātrālus uzvedumus Ziemassvētku priekšvakarā, kurā koka eglīte bija paradīzes koks. Šādās teātra izrādēs Bībeles stāsts tika pastāstīts tiem, kuri neprata lasīt Bībeli.
   Kā šodien mums stāsta, pirmais cilvēks, kurš it kā esot Ziemassvētku eglīti ienesis mājās, esot bijis sludinātājs Mārtiņš Luters. Tā runā, ka kādu dienu viņš esot staigājis par mežu skaistā vakarā un vērojis, kā mēness atspulgs mirdz eglītes zaros. Tas esot bijis tik skaists skats, ka viņš esot aizgājis mājās un pateicis bērniem, ka šis skats esot atgādinājis Ziemassvētku vakaru, kad Dievs ir atstājis debesu zvaigznes, lai nāktu un dzīvotu mūsu vidū.
   Sākumā Ziemassvētku eglītes virsotnē esot likts Jēzus bērniņš, vēlāk tas esot mainījies: likuši eņģeli, kurš pasludināja ganiem evaņģēlija vēsti vai zvaigzni, kura rādīja Austrumu gudrajiem ceļu.
   Ļoti daudzās vietās vēl šodien svecītes like eglītē kā zvaigžņu simbolu.
   Tā kā svecītes eglītē bieži izraisīja ugunsgrēkus, Ralfs Morris, 1895. gadā izgudroja Ziemassvētku spuldzītes. Rekords par visvairāk iedegto spuldzīšu skaits uz Ziemassvētku eglītes pieder Beļģijai. Tika iedegtas 194 672 spuldzītes. Rekords tika uzstādīts 2010. gada 10. decembrī.
   Mākslīgās eglītes kļuva populāras tikai 20. gadsimtā. Kaut arī jau senos laikos bija krāsainas eglītes un no dažādiem materiāliem: krāsotām strausu spalvām, papīra izgriezumiem, metāla, stikla un dažādiem plastmasas izstrādājumiem.
   Garākā mākslīgā egle ir bijusi 52 m. Un tai bijušas zaļas lapas. Tas tika nosaukts par “Miera koku” un uzstādīts Brazīlijā 2001. gada 1. decembrī.
   Citur pasaulē nav Ziemassvētku eglītes, bet kā tu jau to tagad zini – mango vai banānkoks.

   Priekšmetstunda: Sniega vīrs (ārpus telpu aktivitāte) 
   Vai tu zini kā taisa sniega vīru? Uzbūvēsim vienu. Vai tu zini, kas radīja sniegu? Jā, tas bija Dievs. Viņš radīja debesis, zemi un arī siegu. Vai tu zini, kas ir radījis tevi? Jā, tas ir Dievs. Vai tu zini, ka Viņš tevi ir radījis līdzīgu Sev? Kad grēks ienāca pasaulē caur Ādama un Ievas grēku, cilvēki arvien vairāk sāka atšķirties no Dieva. Bet Dievs sūtīja Jēzu, lai mēs atkal varam ar Viņu sarunāties un draudzēties un kļūt no jauna līdzīgi Viņam. Bībelē rakstīts, ka pat ja mūsu grēki būtu sarkani kā asinis, Viņš mūs nomazgās un darīs baltus kā sniegs. (Ps. 51:9; Jes. 1:18) Vai tu zini, ka katra sniegpārsliņa ir savādāka? Nav divas vienādas sniegpārsliņas! Tieši tāpat nav divu vienādu cilvēku. Tu esi īpašs, vienīgais tāds un unikāls. Dievs tevi ir radījis tieši tādu, kāds tu esi. Un Viņš zināja, ka tu būsi un dzīvosi, kad tu vēl nebiji piedzimis, kad vēl nebija radīta pasaule. (Efeziešiem 1:4, Psalms 139:13-18) Bībelē ir rakstīts, ka Dievs ir kā podnieks (māla veidotājs), kura rokās mēs esam kā māls. (Jeremijas 18:1-10) Tas ir līdzīgi, kā šis sniegs mūsu rokās. Mēs to varam uztaisīt par dažādām figūrām, sniegavīru utt. Dievs vēlas, lai mēs sevi un savu dzīvi ieliekam Viņa rokās un lai Viņš var mūs un mūsu dzīvi veidot tā, kā Viņš to ir ieplānojis. Un, zini ko, Viņam ir lieli, brīnišķīgi, labi, cerības un nākotnes pilni plāni tavai dzīvei. (Jeremijas 29:11) Daudz vairāk par to, ko tu jebkad esi sapņojis, cerējis, plānojis, iedomājies Dievs ir sagatavojis labas lietas tavai dzīvei!(Efeziešiem 3:20,21) 
   Neaizmirstiet papikoties, ja laiks atļauj! :)
    
   Papildus aktivitāte:
   Ja vēlaties pagatavot kādu rokdarbu, šoreiz varat uztaisīt eglīti. Idejas smelieties no interneta, bibliotēkas vai mūsu mājas lapā.
 

PHP Errors:


Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time, Line 2021 of /var/www/clients/client0/web5/web/class2.php
Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(e107_languages/index.html/index.html.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/clients/client0/web5/web:/var/www/clients/client0/web5/private:/var/www/clients/client0/web5/tmp:/var/www/svetdienskola.lv/web:/srv/www/svetdienskola.lv/web:/usr/share/php5:/usr/share/php:/tmp:/usr/share/phpmyadmin:/etc/phpmyadmin:/var/lib/phpmyadmin:/dev/random:/dev/urandom), Line 329 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/language_class.php
Warning: Creating default object from empty value, Line 23 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/shortcode_handler.php