• Misionāru Ziemassvētki: 3. stunda Etiopija (Svētku idejas)


  • Autors: Daina Vekmane
   Galvenā doma: 4 Ziemassvētku mēneša stundas par to, kā Ziemassvētkus svin citur pasaulē. Stundas ar "misijas piesitienu", ja vēlies, lai bērni šajos Ziemassvētkos uzzina un lūdz par bērniem citās pasaules valstīs.

   Vispārējās dekorācijas Ziemassvētku mēnesim:
   • globusi
   • Pasaules karte ar uzrakstu "Prieks pasaulei, tas Kungs ir klāt"
   • dāvaniņas, kuras iesaiņotas kartē (karte ir iesaiņojamais papīrs) zem eglītes.
   2. stunda- Etiopija
   Dziesmas slavēšanas laikam:

   Reālais fakts par Etiopiju:
   Etiopijā (un it īpaši Etiopijas Pareizticīgo baznīcā) vēl joprojām izmanto veco kalendāru, tāpēc viņi svin Ziemassvētkus 7. janvārī, nevis 25. decembrī! Ziemassvētku svinības Etiopijas Pareizticīgo baznīcā sauc par “Ganna” - kas nozīmē “Kristus dzimšana”. Lielākā daļa cilvēku Ziemassvētku dienā iet uz baznīcu. Daudzi cilvēki Ziemassvētku priekšvakarā (6. janvārī) gavē (neko neēd). Ziemassvētku rītausmā cilvēki apģērbj baltas drēbes. Lielākā daļa cilvēku uzvelk tradicionālo apģērbu “shamma” - tas ir balts apģerbs, kura apakšdaļā ir raibas, krāsainas svītras. To valkā kā apmetni/mantiju. Ja dzīvo lielā pilsētā, iespējams uzvilksi “rietumu stila” apģērbu. Ganna messa sākas jau 4os no rīta! 
   Etiopijas galvaspilsēta ir Addis Ababa. Tā ir moderna pilsēta. Lielākā daļa cilvēku, kuri dzīvo ārpus lielām pilsētām, dzīvo mazās, apaļās ar dubļiem pārklātās mājiņās, kurām ir konusveida jumts. Reizēm laucinieku mājas ir kvadrātveida un taisītas no akmeņiem. 
   Etiopieši Ganna (Ziemassvētkus) svin senlaiku baznīcās, kuras ir izkaltas no pamatīgas vulkāniskās klints. Ir arī modernākas draudzes, kuras uztaisītas no trīs tādiem kā apļiem. Vīrieši un zēni sēž atsevišķi, ne tur kur meitenes un sievietes. Koris dzied 3 apļu ārpusē. Pie draudzes ieejas katrs saņem svecīti. Kad svecītes aizdegtas, katrs iziet cauri draudzei 3 reizes un pēc tam nostāv vēl vismaz stundu (mesas laiks)- tas viss var ievilkties vismaz 3 stundas. Tas ir tāds kā gājiens: sākumā iet pa pirmo apli (klausoties kori no apļa ārpuses), pēc tam visi kopā ieiet otrajā aplī- stāv tur dievkalpojumā, pašās beigās ir trešais – vidusaplis – kurš skaitās vissvētākais – šeit priesteris izdala svēto vakarēdienu. 
   Uzskata, ka viens no Austrumu Gudrajiem, kurš apmeklēja Jēzu, ir bijis no Etiopijas. Ziemassvētku sezonas laikā vīrieši un zēni šajā valstī spēlē gannu. Šo spēli spēlē ar izgrebtu koka nūju un koka bumbu – nedaudz līdzīgi kā hokeju.
   Ziemassvētku mielasts parasti tiek pasniegts uz “injera” - t.i. krējuma pankūkas, kura kalpo kā šķīvis tam, ko uz tās uzliks virsū un ar “injera” gabaliņiem pasmeļ (kā ar karotēm) un apēd sautējumu. 
   “Doro wat”, ass, biezs vistas sautējums, parasti ir pamatēdiens un tiek pasniegts skaistā groziņā. Doro wat” galvenās sastāvdaļas ir gaļa, dārzeņi un dažreiz olas (izklausās garšīgi, vai ne?!). 
   Etiopijā nav Ziemassvētku eglītes... Kaut arī pēdējā laikā galvaspilsētā sāk parādīties daži Ziemassvētku eglīšu rotājumi, eglītes utt. 
   Dāvanu dāvināšanai Etiopijā tiek pievērsts ļoti maz uzmanības. Bērni parasti dāvanā saņem kaut ko ļoti vienkāršu, piemēram, drēbes. Tas vairāk ir uz draudzi iešanas, ēšanas un spēļu spēlešanas laiks! 
   12 dienas pēc Ganna svētkiem (Ziemassvētkiem), t.i. 19. janvārī, etiopieši svin Timkat svētkus – tie ir Jēzus kristīšanas svētki. Bērni iet uz draudzes dievkalpojumu lielā gājienā. Viņi ietērpjas apmetņos, uzliek galvā kroņus, kuri atspoguļo tās draudzes jauniešu grupu, kuru viņi apmeklē. Vecāki un pieaugušie uzvelk “shamma” - balto apmetni. Priesteriem ir sarkanbalts apmetnis un viņi nēsā apkārt izšūtus lietussardziņus. Timkat laikā skan dažādi mūzikas instrumenti: perkūsijas – nedaudz līdzīgas tamburīniem; makamijas – gara, T burta lūgšanas nūja, ar kuras palīdzību uztur ritmu un uz kura atbalstās garā dievkalpojuma laikā! :) 
   Etiopijas vīrieši spēlē arī sporta spēli “yeferas guks”. Tās laikā vīrieši jāj uz zirga un met ceremonijas laikā šķēpus viens uz otru! (izklausās diezgan bīstams sporta veids!)

   Etiopiešu virtuve:
   Injera (lielā pankūka/tortilla) 1 ēdk. aktīvā, sausā rauga 5 krūzes silta ūdens (45ºC) 1 tējk. medus 3 krūzes smalki samaltas prosas (kafijas dzirnaviņās) ¼ tējk. dzeramās sodas
   1. Raugu izšķīdina ¼ krūzes ūdens daudzumā. Ļauj uzrūgt un pievieno pārējo ūdens daudzumu un smalki samalto prosu (prosas miltus jeb teff). Kārtīgi izmaisa, līdz mīkla bez kunkuļiem.
   2. Atstāj istabas temperatūrā apklātu uz 24 stundām.
   3. Pēc tam pamatīgi izmaisa un pievieno dzeramo sodu.
   4. Uz vidēji karstas liesmas uzkarsē lielu pannu, 1/3 krūzes mīklas ielej pannā un izlīdzina pa pannu kā plānās pankūkas. Uzliek vāku un ļauj 1 minūti pacepties. Maizei nevajadzētu sabrūnēt, bet drīzāk nedaudz piepacelties un būt viegli paņemamai nost no pannas. Cep tikai no vienas puses. Virspusei vajadzētu būt nedaudz miklai. Noņem no pannas un uzliek uz paplātes.


   Spēles vai stafetes: 
   Istabas hokejs (ar balonu un nūju varbūt) 
   Šķēpmešana (protams ne jau ar īstiem šķēpiem)- trāpīt mērķī/dartā 

   Papildus aktivitātes: 
   svētdienas skolas vakarēdiens 
   vai pat visa stunda 3 apļu sistēmā (kā Etiopijas dievkalpojumā, izņemot zēnu un meiteņu sadalīšanu. Skat. Reālais fakts)

   Rokdarbs:
   Pagatavojiet Ziemassvētku dāvanām kastītes. 
   Atrodi kādu vienkāršu kastītes locīšanas metodi internetā vai bibliotēkā. 
   Ja nav šādu iespēju, var atrast mājās kādu skaistu kastīti, atplēst to uzmanīgi, ar zīmulīti apvilkt kontūru uz stingra un tīra papīra, izgriezt, salocīt locījumu vietās un salīmēt. Izgriezto kontūru dod bērniem, kuri atkārtos visus soļus un pagatavos savu kastīti.
 

PHP Errors:


Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time, Line 2021 of /var/www/clients/client0/web5/web/class2.php
Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(e107_languages/index.html/index.html.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/clients/client0/web5/web:/var/www/clients/client0/web5/private:/var/www/clients/client0/web5/tmp:/var/www/svetdienskola.lv/web:/srv/www/svetdienskola.lv/web:/usr/share/php5:/usr/share/php:/tmp:/usr/share/phpmyadmin:/etc/phpmyadmin:/var/lib/phpmyadmin:/dev/random:/dev/urandom), Line 329 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/language_class.php
Warning: Creating default object from empty value, Line 23 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/shortcode_handler.php