• Misionāru Ziemassvētki: 1. stunda Madagaskara (Svētku idejas)


  • Autors: Daina Vekmane
   Galvenā doma: 4 Ziemassvētku mēneša stundas par to, kā Ziemassvētkus svin citur pasaulē. Stundas ar "misijas piesitienu", ja vēlies, lai bērni šajos Ziemassvētkos uzzina un lūdz par bērniem citās pasaules valstīs.

   Vispārējās dekorācijas Ziemassvētku mēnesim:
   • globusi
   • Pasaules karte ar uzrakstu "Prieks pasaulei, tas Kungs ir klāt"
   • dāvaniņas, kuras iesaiņotas kartē (karte ir iesaiņojamais papīrs) zem eglītes.
   1. stunda- Madagaskara
   Dziesmas slavēšanas laikam:
   Avia Ry Mino” (ir Malagasijas valodā iztulkotā Ziemassvētku dziesma: 'Jūs bērniņi nāciet, gavilējiet priekā'. 
   Youtube linki ar viņu tradicionālo dziesmu: 
   Padoms: Lūdzu, ņemiet vērā, ka youtube linki var arī būt izdzēsti vai arī nedarboties. Vislabāk to iepriekš pārbaudīt vai vēl labāk, atrast vai iegādāties CD ar šīs valsts Ziemassvētku kristīgajām dziesmām.


   Dziesmas vārdi Malagasijas valodā: 
   Avia ry mino! Hifaly sy hihoby,
   Avia, avia hankany Betlehema;
   Teraka Jeso tompon'ny anjely
   Avia hitsaoka Azy (x3) izay Tomponao
   Tompon'ny Tompo, Andriananahary.
   Nefa mba zana-behivavy koa
   Zanak'I Maria, nefa Zanahary;
   Avia hitsaoka Azy (x3) izay Tomponao
   Derao ry anjely, mohobia mafy, 
   Ry mponina an-danitra ao ambony ao
   Dera sy laza atolory Azy
   Avia hitsaoka Azy (x3) izayTomponao
   He arahaba, tonga aty an-tany 
   Ny Tompo Mpamonjy sy Mpanjaka koa,
   Tenin'ny Rainy voatafy nofo,
   Avia hitsaoka Azy (x3) izay Tomponao!


   Reālais fakts: 
   Madagaskāra ir Āfrikas austrumu krastā esoša sala, tāpēc Ziemassvētku laikā Madagaskārā ir ļoti karsts! Kaut arī Ziemassvētkos tur ir ļoti silts un lietains, parasti Ziemassvētkos tur rotā ar jau pierastajiem rotājumiem: holly augs (zaļš ar sarkanām odziņām), sarkankrūtīšiem (putniņiem) un sniegu, kaut arī neviens no augstākminētajiem nav sastopams Madagaskāras salā! Madagaskāras oficiālā valoda ir Malagasijas valoda. “Priecīgus Ziemassvētkus un Laimīgu Jauno gadu!” Malagasijas valodā saka tā: “Mirary Krismasy sambatra sy Taona vaovao tonga lafatra ho anao”. Lielākā daļa Madagaskaras iedzīvotāju Ziemassvētkos apmainās ar mazām dāvaniņām. Pieaugušie parasti nesaņem dāvanas, tikai bērni. Un uz šis salas Salaveci sauc par “Dadabe Noely”. Lielākā daļa Madagaskāras cilvēku Ziemassvētku priekšvakarā iet uz baznīcu. Dievkalpojums sākas apm. 5.00 vakarā un ieilgst pat pēc pusnakts! Dažādas vecuma grupas, it īpaši bērni, rāda uzvedumus un dzied dziesmas, tā svinot Jēzus dzimšanu. Cilvēki Pirmajos Ziemassvētkos arī iet uz baznīcu. Pēc Ziemassvētku Priekšvakara vai Pirmo Ziemassvētku dievkalpojuma, baznīcās cilvēki izdala saldumus vai cepumiņus. Bērni abās svētku dienās uzvelk jaunas drēbes un saņem Ziemassvētku paciņas. Uz salas ir arī eglītes ar adatām līdzīgām skujām, kuras tad arī tiek rotātas kā vien tīk. Pirmajos Ziemassvētkos sasveicinājas: “Arahaba tratry ny Noely”. Tas nozīmē: “Priecīgus Ziemassvētkus!” Šādi sveicinājas pat ar svešiem, nepazīstamiem cilvēkiem. 
   Reliģijas: Tradicionālās ticības; Kristietība; Islams
   Iedzīvotāju skaits:12 miljoni 
   Valoda: Malagasijas (Merina); Franču
   Apģērbs: Par tradicionālo apģērbu tiek uzskatīta “lamba”, kuru nēsā kā tiesneša mantiju. Lambas ir spilgtas un raibas. To apakšā parasti ir uzrakstīts sakāmvārds. Dažreiz Lambu izmanto, lai uz muguras pārnēsātu bērnu. Vecākas sievietes Lambu velk uz kleitas vai blūzes un svārkiem. Sievietes šeit parasti nestaigā biksēs. Lauku vīrieši parasti nēsā malabars, kleitām līdzīgus kreklus, kuri austi no kokvilnas šķiedrām. Tie parasti tiek austi no zemei līdzigām krāsām. 
   Sports: Visbiežām Madagaskārā spēlē amerikāņu futbolu, volejbolu un basketbolu. Starp citiem pazīstamiem sporta veidiem ir arī austrumu cīņas, bokss, cīkstēšanās jeb tolona, peldēšanās un teniss.
   Rokdarbi un Hobiji:
   Madagaskāra ir pazīstama ar tās grozu pīšanas un zīda apgleznošanas mākslu.

   Madagaskāriešu virtuve - Pagatavojiet tradicionālu Ziemassvētku malīti

   “Vistas gaļa ar kokosriekstiem un rīsiem” 
   Madagaskāras iedzīvotājiem patīk ēst maltītes kuplā cilvēku skaitā. Uz Ziemassvētku maltīti dodas jaunās, vislabākajās drēbēs. Parasti Ziemassvētku maltīte sastāv no vistas vai cūkgaļas ar rīsiem, kurai seko īpaša kūka. Daži bagātnieki Ziemassvētku priekšvakarā dodas uz restorānu, bet lielākā daļa cilvēku dod priekšroku ēšanai mājās. Īpašs Ziemassvētku ēdiens Madagaskārā ir arī svaigas līčijas (auglis), kuras pārdevēji svaigas noplūc no koka un pēc tam pārdod uz ielas vai veikalos. Ielas pēc tam ir piemēslotas ar līčiju mizām! Bet šodien mēs pagatavosim “Vistas gaļu ar kokosriekstiem un rīsiem”.

   Sastāvdaļas: (4 pers.)
   Viena vista
   Viens kokosrieksts / vai nesaldināts kokosriekstu piens
   Divi tomāti
   Divi sīpoli
   2 ķiploku daiviņas
   20 gr ingvera
   Nedaudz eļļas, 
   sāls un pipari

   Pasniegšanai:rīsi, izvārīti 

   Gatavošana: 
   Sagriez vistu mazos gabaliņos un sasālī, sapiparo.
   Tomātus sagriež šķēlītes, pēc tam kubiņos.
   Sagriež šķēlītēs sīpolu.
   Smalki sasmalcina ķiploku un ingveru.
   Visu noliek malā – vēlāk vajadzēs.
    
   Sadali kokosriekstu ar tīru audumu. Ap sadalīto kokosriekstu aptin tīro audumu. Ar siltu ūdeni (daudzums = 1glāze) samitrina audumu. Saspeid sadalīto kokosriekstu, lai no tā izspiestu kokosriekstu pienu. Kokosrieksta mizu izmet ārā. (Ja vēlies, šī procesa vietā vari izmantot nesaldinātu kokosriekstu pienu!) Cepamajā pannā ielej nedaudz eļļas. Sautē vistas gaļu uz vidējā karstuma, līdz izcepusies. Tad pievieno pannā sīpolus. Turpini maisīt, līdz sīpoli pannā apbrūnināti. Pievieno ingveru, tomātus un ķiploku. Īsu laiciņu sautē uz vidēja karstuma. Pievieno kokosriekstu pienu un labi samaisa. Samazina karstumu. Pusstundu pasutina uz lēnas uguns. Pasniedz ar rīsiem un salātiem.

   Rokdarbs- Ziemassvētku zvaigzne "Poinsettia"
   Poinsettia jeb Ziemassvētku zvaigzne aug lielos krūmos Madagaskārā. Un tās zied ne tikai Ziemassvētkos! Tās ir arī Madagaskāras nacionālais simbols, tāpēc arī rokdarbā tās gatavosim.

   Sameklē internetā vai bibliotēkā kādu vienkāršu Ziemassvētku zvaigznes rokdarbu. Visvienkāršākā versija ir izgriezt no sarkana aplikācijas papīra  5 ziedlapas un salīmēt vidū kopā. Pa virsu uzlīmēt 3- 5 dzeltenus punktiņus vai fliterus.

   Kamēr gatavo rokdarbu, var izstāstīt seno leģendu par to, kā cēlusies Ziemassvētku zvaigzne. Reiz dzīvoja kāda nabadzīga meksikāņu meitenīte, vārdā Pepita. Viņa nebija dāvaniņas, kuru Ziemassvētku Priekšvakarā uzdāvināt Jēzus bērniņam. Pepitai skumīgi ejot uz dievnamu, viņas brālēns, Pedro, centās meiteni iepriecināt.
   “Pepita”, viņš sacīja, “es esmu pārliecināts, ka pat vismazākā dāvaniņa, kuru Jēzus bērniņam dāvina kāds, kurš mīl Viņu, sagādās Viņam prieku”.
   Pepita nezināja, ko viņa varētu uzdāvināt, tāpēc viņa salasīja ceļmalā nelielu pušķīti ar nezālēm. Viņa jutās apkaunota, ka var Jēzum uzdāvināt tikai šādu mazu dāvaniņu. Ejot cauri dievnamam pie altāra, viņa atcerējās, ko Pedro bija sacījis. Viņa sāka justies labāk, nometās ceļos un nolika savu pušķīti pie Ziemassvētku ainavas. Pēkšņi nezāļu buķete pārvērtās par skaistu, sarkanu ziedu buķeti; un visi, kas to redzēja, bija pārliecināti, ka tikko kā bijuši aculiecinieki brīnumam. Kopš tās dienas sārtos, spilgtos ziedus sauc par “Flores de Noche Buena” vai par “Svētās Nakts Ziediem”. Ziemassvētku zvaigzne ir zieds, kas pēc formas arī atgādina Betlēmes zvaigzni, kura aizveda Gudros vīrus pie Jēzus. Sarkanās ziedlapiņas simbolizē Kristus asinis. Baltās – Viņa šķīstību, tīrību.


   Spēles: 
   Informācijas pēc vari pastāstīt, ka Madagaskārā bērni spēlē “kariņos”, jo daudzus gadus šajā apkārtnē notikusi militārā darbība.
   Bet šodien spēlēsiet spēli "Raboka" 
   No vēsturiskā viedokļa spitālība Madagaskārā jau no seniem laikiem ir bijusi biedējoša slimība. Bērnības spēles bieži vien atspoguļo sabiedrības bažas. Raboka ir spēle, kura līdzinās ķēriņiem vai stabiņiem. Spēlē “Raboka” vai “vadītājs” ir spitālīgs un piesitiens uz muguras nozīmē, ka esi inficēts ar spitālību. Spēles laikā bērni cenšas turēties kopā, lai atvairītu “Raboku”.

   Bībeles stāsts: Jēzus dziedina 10 spitālīgos
   Lūkas ev. 17:11-19 Jēzus spēj un grib dziedināt visus slimos! Mums nav jābaidās no spitālības, mēs varam būt pateicīgi, ka esam veseli. Un pat, ja saslimtu, Jēzum ir vara pār jebkuru slimību!


 

PHP Errors:


Warning: ini_set(): A session is active. You cannot change the session module's ini settings at this time, Line 2021 of /var/www/clients/client0/web5/web/class2.php
Warning: is_readable(): open_basedir restriction in effect. File(e107_languages/index.html/index.html.php) is not within the allowed path(s): (/var/www/clients/client0/web5/web:/var/www/clients/client0/web5/private:/var/www/clients/client0/web5/tmp:/var/www/svetdienskola.lv/web:/srv/www/svetdienskola.lv/web:/usr/share/php5:/usr/share/php:/tmp:/usr/share/phpmyadmin:/etc/phpmyadmin:/var/lib/phpmyadmin:/dev/random:/dev/urandom), Line 329 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/language_class.php
Warning: Creating default object from empty value, Line 23 of /var/www/clients/client0/web5/web/e107_handlers/shortcode_handler.php